Fenerbahçe-Kayserispor Maçında Kafadan Tehlike!

0

Fenerbahçe-Kayserispor Maçında Kafadan Tehlike!

Kayserispor Teknik Direktörü Çağdaş Atan ve kulüp doktoru, Fenerbahçe maçında Joao Pedro ile kafa kafaya çarpışan ve uzun süre başı dönerek oyunda kalan Majid Hosseini‘yi sahada tutarak büyük ve tehlikeli bir risk aldı.

Süper Lig’de dün akşam yapılan Fenerbahçe-Kayserispor karşılaşmasında misafir ekibin savunma oyuncusu Majid Hosseini, Fenerbahçeli Pedro ile kafa kafaya çarpıştı. Rakibine göre daha şiddetli bir darbe alan Kayserisporlu oyuncu uzunca bir tedavi gördükten sonra oyuna devam etse de bir süre sonra baş dönmesi nedeniyle oyundan çıkmak zorunda kaldı. Çağdaş Atan’in anlaşılmaz söylemi Maçtan sonra Kayserispor Teknik Direktörü Çağdaş Atan’ın

“Hosseini çıksa başka stoperimiz yoktu” herkesi hayrete düşürdü.

Gizli tehlike: Beyin sarsıntıları Futboldaki en sinsi ve gizli tehlike olan beyin sarsıntıları uzun süreden beri IFAB ve FIFA’nın da gündeminde yer alıyor. Bununla ilgili çalışmalar ve testler hala devam ediyor. Beyin uzmanı doktor saha kenarında

IFAB’ın yakın bir gelecekte beyin sarsıntısı geçiren oyuncular için ekstra oyun değişikliği hakkı tanıması beklenirken saha kenarında beyin uzmanı bir doktorun bulundurulması da planlanan önlemler arasında. Beyin sarsıntısı prosedürü UEFA da geçen yıl aralık ayında tüm federasyon ve kulüplere yeni bir talimat göndererek beyin sarsıntılarında uyulması gereken prosedürü açıkladı.

Buna göre;

  • Maç sırasında bir beyin sarsıntısı şüphesi ortaya çıktığında maçın hakemi oyuncuya takım doktoru tarafından müdahale edilmesi için derhal oyunu durdurmalıdır. Bu durumda diğer oyuncular sakin olmalı ve incelemeye kesinlikle müdahale etmemelidirler. Teşhis konulursa futbolcu oynatılmamalı
  • Temelde inceleme 3 dakikadan uzun sürmemelidir. Ancak durum ciddi gibiyse ve sahada müdahale gerekiyor veya oyuncunun derhal hastaneye götürülmesini gerektiriyorsa oyuncu hareketsiz şekilde sahada bekletilmelidir.
  • Eğer 3 dakika içinde bir tanı koymak mümkün olmuyorsa veya bir beyin sarsıntısı teşhisi konmuşsa oyuncunun maça devam etmesi yasak olmalıdır. Oyuncunun sağlığı tehlikeye atıldı.
  • İşte dün akşam Kayserispor takım doktorunun tam da bu prosedüre aykırı davranışlar sergileyerek oyuncunun oyuna devam etme kararı vermesinin oyuncunun sağlığını tehlikeye attı. Beyin sarsıntılarında sahanın tek hakimi olan kişi takım doktorudur ne sakatlık geçiren oyuncu ne teknik direktör ne de maçın hakemi karar vermekte yetkili değildir.
Cevap bırakın