İşte Türkiye’den Avrupa’ya Katılacak Takım Sayısı

0

İşte Türkiye’den Avrupa’ya Katılacak Takım Sayısı

Avrupa kupalarında takımı kalmayan Türkiye’nin UEFA Ülke Puanı Klasmanındaki yeri belirlendi. UEFA ülke puanı sıralaması 2021-2022 sezonunda Türkiye‘nin yeri netlik kazandı.

UEFA Avrupa Konferans Ligi çeyrek final ilk maçında Bodo Glimt, Roma’yı 2-1’lik skorla yendi. Norveç takımının elde ettiği bu galibiyetle Türkiye, ülke puanı sıralamasında 20. sıraya gerilemiş oldu. Avrupa kupalarındaki organizasyonda puan sıralamasındaki arkamızda temsilcisi olan bir ülke kalmadığından Türkiye bu sezonu 20. basamakta bitirecek.

UEFA Ülke Puanı Klasmanında ilk 15 dışında kalan Türkiye, 2023-2024 sezonundan itibaren Avrupa’ya 4 takım yollayabilecek. Söz konusu ekiplerden 1’i UEFA Şampiyonlar Ligi’nde, diğer 3’ü ise UEFA Konferans Ligi’nde Türkiye’yi temsil etme hakkını kazanabilecek.

2023-24 Sezonu
Süper Lig Şampiyonu -Şampiyonlar Ligi 1. Ön Eleme Turu
Süper Lig 2.’si, Süper Lig 3.’sü ve Kupa Şampiyonu -Konferans Ligi 2. Ön Eleme Turu

2022-23 Sezonu
Önümüzdeki sezon (2022/23) Süper Lig’i ikinci bitirecek olan takım Şampiyonlar Ligi’ne değil UEFA Avrupa Konferans Ligi’ne doğru yola çıkacak. Şampiyon takım ise direkt olarak gruplara dahil olamayacak ve ön eleme oynayacak.

Cevap bırakın