Rusya-Ukrayna Savaşı Sonrası Chelsea’nin sahibi Roman Abramovich’ten Şok Karar

0

Rusya-Ukrayna Savaşı Sonrası Chelsea’nin sahibi Roman Abramovich’ten Şok Karar

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın ardından İngiltere’ye girişi yasaklanan Roman Abramovich, Chelsea’yi satma kararı aldığını bildirdi. Bu kararı kulüp için aldığını söyleyen Abramovich’in satıştan en az 3 milyar Sterlin kazanmayı amaçladığı biliniyor.
Abramovich, Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası kulüp yönetimini Chelsea Vakfı‘na devretti. Ardından beklenen kararı aldı ve kulübü resmen satışa çıkardı.

İsviçreli İş Adamı Wyss’tan Açıklama

Gün içerisinde Rus milyarderin kulübü satmak istediği iddiası ortaya atılmış ve İsviçreli iş adamı Hansjörg Wyss’tan teklif geldiğini duyurulmuştu.
Wyss yaptığı açıklamada “Abramovich şu anda İngiltere’deki tüm mal varlıklarını satmaya çalışıyor. Ayrıca Chelsea’den bir an önce kurtulmak istiyor. Dün ben ve diğer üç kişi, Abramovich’ten Chelsea için bir teklif aldık. Chelsea’nin Abramovich’e 2 milyar 400 bin sterlin borcu varmış. Ancak Chelsea’nin parası yok. Anlamı şu, Chelsea’yi satın almak isteyen biri bu 2,4 milyar sterlini de ödemek zorunda.” şeklinde konuşmuştu.
Yaşanan bu gelişme sonrası Roman Abramovich, resmi olarak Chelsea’yi satışa çıkardığını duyurdu.

Kulübün resmi sitesinden bir açıklama yapan Abramovich, “Chelsea’nin sahibi olmamla ilgili olarak son günlerde medyada çıkan spekülasyonlara yanıt vermek istiyorum. Daha önce de belirttiğim gibi, her zaman kulübün çıkarlarına göre hareket ettim ve buna göre kararlar aldım. Mevcut durumda kulübün, taraftarların, personellerin, sponsorların ve kulüp ortaklarının çıkarına olduğuna inandığım kararı verdim ve kulübü satışa çıkardım” dedi.

https://betzmarksports.com/wp-content/uploads/2022/03/chelsea-fc-satiliyor_betzmarksports.com_.jpg
chelsea-fc-satiliyor_betzmarksports.com

Gelir Ukrayna’ya Bağışlanacak

Satıştan elde edilecek geliri Ukrayna’da mağdur olanlara bağışlayacağını duyuran Abramovich, “Kulübün satışı hızlı bir şekilde gerçekleşmeyecek ancak gerekli süreç yakından takip edilecek. Geri ödenmesini gerektiren herhangi bir talebim olmayacak. Bu, benim için hiçbir zaman iş ya da parayla ilgili olmadı. Oyun ve kulübe karşı tavrım hep tutkuyla ilgiliydi. Satıştan elde edilecek tüm net gelirin bağışlanacağı bir vakıf kurulması için ekibime talimat verdim. Bu vakıf Ukrayna’daki savaşın kurbanlarının yararına olacak. Mağdurların acil ihtiyaçlarının karşılanmasına ve uzun vadeli iyileşme çalışmalarına destek olacak.” şeklinde konuştu.

“Umarım Veda İçin Stamford Bridge’yi Son Kez Ziyaret Edebilirim”

Aldığı kararın kulüp menfaatine olduğunu belirten Abramovich, “Lütfen bu kararın inanılmaz derecede zor bir karar olduğunu bilin ve kulüpten bu şekilde ayrılmanın beni ne kadar üzdüğünü anlayın. Fakat bu kararın kulübün menfaatine uygun olduğuna inanıyorum. Umarım hepinize şahsen veda etmek için Stamford Bridge’i son bir kez ziyaret edebilirim. Chelsea’nin bir parçası olmak, hayatımın bir ayrıcalığıydı ve tüm ortak başarılarımızdan gurur duyuyorum. Chelsea kulübü ve taraftarlar her zaman kalbimde olacak. Teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Abramovich, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Chelsea yönetiminden uzaklaştığını bildirmişti. Londra ekibinin sahibi, Chelsea’nin ‘idaresini ve himayesini’ kulübün hayır kurumu mütevellilerine devrettiğini duyurdu.

https://betzmarksports.com/wp-content/uploads/2022/03/Roman_Abramovich-Vladimir_Putin_betzmarksports.com_.jpg
Roman_Abramovich-Vladimir_Putin_betzmarksports.com

Putin İle Yakın İlişkisi Var

Abramovich’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘e yakın olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde İngiliz İşçi Partisi Milletvekili Chris Bryant, İçişleri Bakanlığı’na dayandırdığı belgelerle Abramovich’in İngiltere’de Futbol kulübü sahibi olmaması gerektiğini belirtmişti.

Alt Limit En Az 3 Milyar Sterlin

Abramovich’in Chelsea için belirlediği fiyatın 3 milyar Sterlin ve 4 milyar Sterlin arasında bir rakam olduğu tahmin ediliyor.

Abramovich’in Chelsea’in sahibi olduğu süre boyunca kulüp, iki kez Şampiyonlar Ligi, iki kez Premier Lig, bir FA Kupası, iki kez Avrupa Ligi ve üç kez de Lig Kupası kazandı.

Cevap bırakın