Son dakika! FIBA’dan Beşiktaş lehine tarihi karar!

0

Son dakika! FIBA’dan Beşiktaş lehine tarihi karar! Demir Doğan ve Samet Yiğitoğlu açıklaması…

FIBA, Samet Yiğitoğlu ve Demir Doğan’ın yurt dışına taransferleri sebebiyle Beşiktaş’ın açtığı davada Siyah Beyazlı kulübün hakkını teslim etti. Kulüpten yapılan açıklamada, ”Demir Doğan ile Samet Yiğitoğlu’nun 23 yaşına kadar tüm hakları kulübümüzün uhdesinde olacaktır.” şeklinde ifade edildi.

FIBA, geçtiğimiz sezon Kuzey Makedonya’nın MZT Üsküp takımının yolunu tutan Samet Yiğitoğlu ve Demir Doğan’ın transferleri için açılan davada Beşiktaş ‘ı haklı bularak olay bir karara imza attı. Siyah Beyazlılar, bu ciddi karar sonrası konu ile ilgili resmi bir açıklama yaparak kamu oyunu bilgilendirdiler.

Kulüpten yapılan açıklamada, ”Altyapımızda yetişen Demir Doğan ve Samet Yiğitoğlu’nun yurt dışına usulsüz transferlerine FIBA tarafından “ilişkisiz belgesi” düzenlenerek izin verildikten sonra hukuken ve etik olarak son derece haklı itirazımızı avukatlarımız aracılığıyla FIBA TEMYİZ KURULU’na taşımıştık. Bu itirazımız neticesinde ülkemizin basketbolu için tarihi bir karar alındı.

FIBA’nın kulübümüzün yetiştirdiği gelecek vadeden genç basketbolcularımızın hukuksuz iznine karşılık, FIBA’nın kararlarının denetlendiği kendi yargı organları FIBA Temyiz Kurulu tarafından iptal edildi.

Demir Doğan ile Samet Yiğitoğlu’nun 23 yaşına kadar tüm hakları kulübümüzün uhdesinde olacaktır.

Genç oyuncuların ve bu oyunculara yatırım yapan kulüplerin haklarının ve sporculuk kariyerlerinin korunması için emsal teşkil eden bu tarihi hukuki kararın ülkemiz içinde de Türkiye Basketbol Federasyonu ve ilgili kurullarına da örnek olması gerektiğine inanıyoruz.

Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.” ifadelerine yer verildi.

Cevap bırakın