UEFA Rus Kulüplerine Avrupa Kupası Vermeyecek

0

UEFA Rus Kulüplerine Avrupa Kupası Vermeyecek

UEFA, Rus kulüplerinin Avrupa kupalarından men edilme kararının süresini uzattı. Yapılan açıklamada Rus kulüplerinin 2022-23 sezonunda da UEFA’nın herhangi bir organizasyonunda yer alamayacağı bildirildi. Bu karar Süper Lig’de şampiyon olan Trabzonspor’un da Şampiyonlar Ligi katılımını yakından ilgilendiriyor.

UEFA İcra Komitesi, 28 Şubat 2022’de tüm Rus temsilci takımlarının ve kulüplerinin bir sonraki duyuruya kadar UEFA maçlarına katılımını durdurma kararını uzattı. UEFA’nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada Rus kulüplerinin, 2022-2023 sezonunda Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Avrupa Konferans Ligi, Kadınlar Şampiyonlar Ligi ve Gençlik Ligi’nde bulunamayacağı açıklandı.

Trabzonspor Play-off Turundan Dahil Olacak

Rus kulüplerinin 2022-2023 sezonunda da Avrupa kupalarından men edilmesiyle beraber Türkiye’den Avrupa’ya gidecek takımlarında etkilendiği bildirildi. Bu karar, 2022-2023 sezonu için UEFA Ülke Sıralaması’nda 13. Türkiye’nin, 12. sıraya yükselmesine ön ayak oldu. Böylece Süper Lig ’de şampiyonluğa ulaşan Trabzonspor, Şampiyonlar Ligi gruplarına katılım sürecine 3. ön eleme yerine Play-Off’tan katılacak. Dolayısıyla iki yerine tek ön eleme oynayacak.

EURO 2028 ve 2032 Başvuruları Kabul Edilmedi

Rusya’nın ayrıca EURO 2028 ve EURO 2032’yi düzenlemek için UEFA’ya yaptığı ev sahipliği başvurusu da reddedildi. Bilindiği üzere ülkemiz de Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği başvurusu yapmıştı.

Cevap bırakın