Novak Djokovic’ten Dünyayı Hayrete Düşüren O Karar!

0

Novak Djokovic’ten Dünyayı Hayrete Düşüren O Karar!

Aşı olmayı reddeden Novak Djokovic’i, tüm zamanların en büyük tenisçisi olmaktan bile vazgeçme noktasına getiren gelişmeleri, dünya ağzı açık izliyor. Pandemi bir çok spor organizasyonunun ertelenmesine, bazılarının tamamen iptal edilmesine neden oldu. Tokyo’daki Yaz Olimpiyatları ile Avrupa Futbol Şampiyonası bir sonraki senenin yaz aylarına ertelendi. Wimbledon Tenis Turnuvası, ikinci dünya savaşı yıllarından sonra ilk defa organize edilmedi.

Tribünler Bomboş Kaldı

Pandeminin spor karşılaşmalarına en önemli etkisi tribünlerin boş kalması oldu. Pek çok spor dalında boş tribünler önünde oynanan karşılaşmalar, alışıldık hale geldi. Spor müsabakalarına ilişkin yönetmelikler değişti. Süreci yönetebilmek adına yepyeni sağlık protokolleri oluşturuldu. Sağlık açısından ve ekonomik yönden tahribat yaşandı.

Ancak hiçbirisi Novak Djokovic’in korona salgınıyla bağlantılı başına gelenler kadar büyük bir haber olmadı. Ünlü tenisçinin, salgına karşı koruma sağlayan aşıyı vurulmama konusundaki inadı ve sonrasında yaşanan gelişmeler, herkesi şaşırttı. Teniste sezonun ilk grand slam turnuvası Avustralya Açık için gittiği ülkeye alınmayıp sınır dışı edilmesi, bu haberlerin en önemlisi.

https://betzmarksports.com/wp-content/uploads/2022/02/Novak_Djokovic_Ne_Oldu_Tenis_Haberleri_www.betzmarkports.com_.jpg
Novak_Djokovic_Ne_Oldu_Tenis_Haberleri_www.betzmarkports.com

Djokovic, Gram Slam’dan Mahrum Kaldı

Djokovic Avustralya Açık’ın son şampiyonu olmuştu. Bu yüzden de senenin en önemli favorisi olarak gösterildi. Turnuvaya katılması durumunda 21. rekor grand slam şampiyonluğu için raket sallayacak olan Djokovic, bundan mahrum kalacak ve onun yokluğunda kupayı kaldıran Rafael Nadal, 21’e ulaşarak tenis tarihinin en çok Grand Slam kazanan erkek oyuncusu olacaktı.

Ufukta yaklaşan büyük turnuvalar varken ve kendisi yine tek erkeklerde bunların en önemli favorisi konumundayken, gerekirse bunlardan da feragat edebileceğini söyleyerek dünyayı şaşırttı. Aşı karşıtı olmadığını ancak zorunlu olarak aşı vurulmaya karşı olduğunu belirterek, kendisine bunun dayatılması durumunda sıradaki turnuvalara da katılmayacağını ifade etti.

 

Dubai Tenis Şampiyonası’nda Mücadele Edecek

Djokovic, Birleşik Arap Emirlikleri’nde önümüzdeki günlerde yeniden maçlara çıkacak, Dubai Tenis Şampiyonası’nda mücadele edecek. Turnuva kurallarına göre bu turnuvada aşı şartı olmadığından oyuncunun katılımını da engelleyecek bir durum olmayacak.

Djokovic aşıyla ilgili görüşlerini şu sözleriyle ifade etti: “Her zaman vücuduna neyin gireceğine bireyin kendisinin karar vermesi özgürlüğünü savundum. Bedenim hakkında kendim karar vermek ilkesi benim için her türlü şampiyonluktan daha önemli. Zorla aşı olmaktansa turnuvalara katılmam. Bedeli bu ise, ödemeye hazırım.”

https://betzmarksports.com/wp-content/uploads/2022/02/Novak_Djokovic_Asi_Covid_www.betzmarkports.com_.jpg
Novak_Djokovic_Asi_Covid_www.betzmarkports.com

Ufukta Londra Şampiyonası Var

Djokovic de muhtemelen salgının hafiflemesiyle, getirilen zorunlulukların yumuşatılacağını ve bu şekilde aşı olmasına gerek kalmadan Roland Garros’ta yer alacağını düşünüyor olabilir. Wimbledon’da ise geçen yıl olduğu gibi bu yıl da aşı zorunluluğu bulunmuyor. Bu yüzden Sırp tenisçi Paris’i es geçmesi durumunda en kötü ihtimalle son şampiyonu olduğu Londra’daki turnuva ile yeniden büyük rekabetin içine gireceği tahmin ediliyor.

Aşı olmayan Novak Djokovic’in bir biyoteknoloji firmasının en büyük ortağı olduğu geçen ay ortaya çıkmış, bu gelişme yeni bir şaşkınlığa sebep oldu. Covid-19 için tıbbi tedavi geliştirmeyi amaçlayan biyoteknoloji firması QuantBioRes’in %80 hissesini satın alan yıldız ismin, pandemiyi sonlandırmak adına bir süredir kendince çalışmalar yaptığı belirlenmişti.

Cevap bırakın